Nasz Zespół

Kto tworzy Amei?

Pomysłodawcą i założycielem Akademii Amei jest Dawid Czernik. W swojej szkole zebrał samych wyjątkowych nauczycieli. Kilku z nich to najbardziej rozpoznawalni muzycy w Polsce, prawdziwi wirtuozi. Część nauczycieli to zawodowi jazzmani, którzy będą uczyć improwizacji, a pozostali to muzycy etniczni. Wszystkich wykładowców łączy ogromny talent, duże doświadczenie i zainteresowanie muzyką etniczną.

Dawid Czernik

Założyciel i Nauczyciel Amei

Skrzypek oraz kontrabasista etniczno-jazzowy, czynny muzyk sesyjny, pedagog, pasjonat i poszukiwacz dobrej muzyki :)

Biografia

Dawid Czernik - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie kontrabasu jazzowego Macieja Adamczaka, Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie skrzypiec dr Henryka Gembalskiego oraz absolwent Uniwesytetu Muzycznego w klasie skrzypiec dr Mateusza Smoczyńskiego na Wydziale Jazz i World Music. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał u podhalańskiego skrzypka Taduesza Szostaka-Berdy. Uczestniczył od dziecka w imprezach folklorystyczych i grał w karczmach góralskich. W wieku 15 lat rozpoczął regularną edukację muzyczną w klasie skrzypiec i kontrabasu w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Koncertował w Polsce i za granicą, m.in. w Chicago, Cleveland, Cincinnati, Indianapolis, Columbus oraz w Holandii, Grecji, na Cyprze i w Chorwacji. Jest pierwszym prymistą opraw muzycznych do opery góralskiej ,,Naski Świat'' Franciszka Łojasa-Kośli (2010) oraz widowiska ,,Regle dla błogosławionego Jana Pawła II'' Marii Stoch(2012). Laureat organizowanch przez Fundację im. Edwarda Eberharda Czernego corocznych przesłuchań wokalnych i instrumentalnych interpretacji muzyki Edwarda Czernego (2015). W koncertach filharmonicznych z cyklu ,,W hołdzie Edwardowi Czernemu'' bierze udział jako solista w repertuarze klasycznym, rozrywkowym i jazzowym. W muzycznej bajce Edwarda Czernego ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi'' (Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Henryk Adamek, 2017) gra jedną z głównych ról, tworząc niepowtarzalną postać Mistrza Sarabandy. W galach koncertowych z okazji 100. rocznicy urodzin Edwarda Czernego występuje w kompozycjach jubilata nawiązujących do stylistyki góralskiej i cygańskiej. Jest również laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Zbigniewa Seiferta oraz Międzynarodowego Konkursu im. Robiego Lakatosa. To także czynny muzyk sesyjny koncertujący z wielkimi postaciami ze świata muzyki.

Anna Trebunia

Nauczyciel Amei

skrzypaczka, pedagog, instruktor, architekt

Biografia

Anna Trebunia – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzyki tradycyjnej. Koncertuje z zespołem Trebunie-Tutki w kraju (Filharmonia Narodowa, Filharmonia Szczecińska, Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie) i za granicą (Indie, Bangladesz, Węgry). Członek Kapeli Karpackiej „Śleboda” prezentującej muzykę Łuku Karpat. Od 2018 roku instruktor muzyki, śpiewu i tańca Zespołu Góralskiego „Zornica”, działającego przy Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem. Współpracowała z zespołem Voo-Voo, Rodziną Pospieszalskich, Niną Stiller, Irkiem Wojtczakiem. Na swoim koncie ma udział w trzech albumach, m.in. płycie „Zbójnickie” nagranej z Krzysztofem Trebunią-Tutką i Tymonem Tymańskim.

Grzegorz Pałka

Nauczyciel Amei

perkusista jazzowy, kompozytor, improwizator, edukator, czynny muzyk sesyjny

Biografia

Grzegorz Pałka – perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie dra hab. Łukasza Żyty oraz dra Wojciecha Fedkowicza. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu międzynarodowym i krajowym: Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Blue Note Jazz Competition, International Drumfest. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją wiedzę i umiejętności doskonalił na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów, takich jak: Billy Hart, Billy Drummond, Brian Blade, Marcus Gilmore, Eric Harland, Dennis Mackrel, Kendrick Scott, Damion Reid, Ari Hoenig. Koncertujący w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej artysta w swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami. Należą do nich: Janusz Muniak, Danny Grissett, Jacek Niedziela-Meira, Piotr Wojtasik, Andy Middletone, Dominik Wania, Piotr Baron, Jorge Vistel, Rafał Sarnecki, Piotr Wyleżoł, Szymon Mika, Kuba Stankiewicz, John Porter, Ori Dakari, Kuba Badach, Justyna Steczkowska.

Alan Wykpisz

Nauczyciel Amei

kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, improwizator, edukator

Biografia

Alan Wykpisz - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (studia licencjackie) oraz Akademii Muzycznej w Katowicach (studia magisterskie oraz doktoranckie). Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015. Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja, Malezja czy Indie. Wraz z zespołem High Definition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales”, z zespołem Natalia Kordiak Quintet nominowany do nagrody FRYDERYK 2020 (Płyta „Bajka”) za najlepszy debiut fonograficzny. Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Aga Zaryan, Adam Pierończyk, Grzegorz Karnas, Anna Gadt czy Michał Urbaniak. Jest liderem zespołu „Alan Wykpisz Project”, współtworzy formacje High Definition Quartet, Mateusz Gawęda Trio, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, Paweł Kaczmarczyk Trio, Cracov Jazz Collective, Vehemence Quartet, Natalia Kordiak Quintet i inne.

Wybrana dyskografa:

High Defnition Quartet - „Dziady” Piotr Matusik Trio - „Independence” Natalia Kordiak Quintet - „Bajka” Eskaubei i Tomek Nowak Quartet - „Sweet Spot” Mateusz Gawęda Trio - „Falstart” Karnas Formula - „Power Kiss” Mateusz Gawęda Trio - „Overnight Tales” High Defnition Quartet - „Bukoliki” Kołakowski:Wykpisz:Korelus - „Schönberg” Pałka/Mika - „Popyt” High Defnition Quartet - „Hopasa”

Jakub Kluś

Nauczyciel Amei

akordeonista klawiszowy, lutnik , skrzypek, dudziarz

Biografia

Jakub Kluś - student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w Warszawie, laureat konkursów muzyk etnicznych i tradycyjnych. Od 2019 roku współpracuje z zespołem Inoros, z którym zagrał na największych muzycznych wydarzeniach w Polsce. Współpracuje z wybitnymi muzykami podhalańskimi. Tworzy innowacyjne projekty i promuje naszą kulturę na świecie. Urozmaicał swoją grą koncerty wydziałowe z najwybitniejszymi artystami jazzowymi, takimi jak: Mateusz Smoczyński, Robert Kubiszyn, Rafał Stepien, Dawid Czernik. Wraz ze Stanisławem Karpielem- Bułecką wspótworzył płytę ,,Góralscy kolędnicy" w 2020r.

Martyna Kasprzycka

Nauczyciel Amei

muzyk, wokalistka, kompozytorka

Biografia

Pasjonatka życia, muzyki i głosu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, w klasie skrzypiec. Dyplomantka Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Wydziale Wokalistyki Jazzowej w klasie mgr Ewy Niewdanej-Hady. Od kilku lat związana z Bydgoszczą, gdzie studiuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej wokalistykę jazzową w klasie dr hab. Kamili Abrahamowicz Szlempo oraz prowadzenie zespołów jazzowych i muzyki rozrywkowej pod opieką dr Michała Szlempo. Śpiewa i komponuje własne utwory, inspiracje muzyczne czerpie z szeroko pojętej muzyki jazzowej, etnicznej i muzyki improwizowanej, poprzez którą w maksymalny sposób stara się wydobyć z siebie naturalną kreatywność. Szerszej publiczności dała się poznać podczas koncertów w Studiu Piosenki Polskiego Radia. Wraz z kompozytorem, aranżerem i gitarzystą Maciejem Czemplikiem stworzyła kilka projektów muzycznych, m.in. cykl nagrań polskich utworów, występowała w sztuce „Gombica Staska Kubina” w reż. Krzysztofa Najbora w Teatrze Stanisława Ignacego Witkiewicza, improwizując partie muzyczne. Koncertowała w duecie z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. Kubą Badachem, Kasią Moś, Eweliną Lisowską oraz z czeskim zespołem Čechomor wraz z orkiestrą symfoniczną pod batutą Adama Sztaby oraz Agnieszki Kreiner. Laureatka prestiżowych ogólnopolskich festiwali muzycznych, m.in. tytułu „Talent Małopolski” Wojewódzki Festiwal Form Muzycznych,, Głównej Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego 23 Festiwalu „Pamietajmy o Osieckiej”, Festiwalu im. Kaliny Jędrusik, Niemen – My Music, Festiwalu Piosenki Andrzeja Zielińskiego. W tym roku wydaje debiutancki singiel oraz płytę jako współproducent z Teatrem Nowym w Poznaniu z utworami Agnieszki Osieckiej pt.,,Śleboda miłości” w aranżacjach Jacka Piskorza.

Justyna Hanusiak

Nauczyciel Amei

dyrygentka, wokalistka, pedagog, akompaniator

Biografia

Justyna Hanusiak – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej dr hab. Macieja Tworka. Urodzona w rodzinie muzyków, swoją przygodę ze sceną rozpoczęła jako solistka i tancerka w zespole góralskim „Gronicki”. Umiejętności wokalne rozwija dzięki warsztatom prowadzonym przez wybitne autorytety, takie jak prof. E. Wtorkowska, dr hab. A. Franków Żelazny, prof. J. Gałęska Tritt, dr hab. J. Ozimkowski. Regularnie bierze udział w konferencjach i warsztatach dyrygenckich organizowanych przez ośrodki muzyczne na terenie całej Polski, dzięki czemu może doskonalić swój warsztat dyrygencki pod okiem utytułowanych dyrygentów, takich jak wspomniana juz dr hab. A. Franków Żelazny, prof. dr hab. K. Szydzisz, prof. J. Łukaszewski, prof. M. Beckert. Swoje artystyczne pasje łączy akompaniując na fortepianie wokalistom i chórom, a także udzielajac lekcji śpiewu i gry na fortepianie. Zawodowo jest związana z Niepubliczną Szkołą Muzyczną im. K. Komedy, w której prowadzi lekcje kształcenia słuchu i audycji muzycznych. Swoją działalność dyrygencką rozwija zajmując stanowisko asystenta dyrygenta i chórzysty utytułowanego Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, który regularnie koncertuje oraz bierze udział w konkursach chóralnych na terenie całej Polski. Ponadto od 5 lat pracuje z Chórem Męskim Katedry Wawelskiej, przygotowując oprawę muzyczną uroczystości katedralnych. Jest także założycielką i dyrygentką Krakowskiego Chóru Lekarskiego, który uświetnia swoimi występami wydarzenia organizowane przez Okregową Izbę Lekarską w Krakowie.

Maria Gocał

Nauczyciel Amei

skrzypaczka, wokalistka, pedagog

Biografia

Działa na wielu płaszczyznach sztuki muzycznej, czynnie koncertując, ucząc oraz organizując wydarzenia kulturalne. Zafascynowana klasycznym oraz współczesnym reperturem wokalnym brała udział w wielu muzycznych festiwalach i konkursach, m.in Per Musicam ad Astra, Music.Design.Form Festival, Malta Festival Poznań, Grand Prix Polskiej Chóralistyki. Jako solistka i kameralistka promuje twórczość młodych kompozytorów, dokonując prawykonań ich dzieł.

Jest absolwentką klasy skrzypiec PSM II stopnia, Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a obecnie studentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Studiowała także w klasie skrzypiec barokowych na tej uczelni.

Pracuje z najmłodszymi adeptami sztuki, prowadząc zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz zajęcia teoretyczne w szkole muzycznej I stopnia.

Jacek Długosz

Nauczyciel Amei

gitarzysta akustyczny i elektryczny, kompozytor, aranżer, czynny muzyk sesyjny

Biografia

Jacek Długosz - absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (klasa gitary klasycznej prof. Włodzimierza Lernera) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej (prowadzenie prof. Karol Ferfecki). Od kilkunastu lat zajmuje się szeroko rozumianą muzyką rozrywkową, współpracując z wieloma artystami i zespołami. Brał udział w nagraniu kilkunastu płyt oraz występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą. Na co dzień grywa z nastepującymi muzykami: Janusz Radek, Kapela Hanki Wójciak, Kraków Street Band, Beata Banasik, Legend of Kazimierz, Romantic Fellas, Teatr Variete oraz Teatr Ludowy w Krakowie. W roli muzyka sesyjnego współpracował również m.in. z: Adrian Utley’s guitar orchestra, Marcin Wyrostek i Tango Corazon Quintet, Agatha, Patrick The Pan, Sokół Orchestra, Orkiestra Kameralna Silesian Art Collective, Wydawnictwo Pomelody, Karolina Skrzyńska, SHA, Teatr Łaźnia Nowa, Balkanscream, Agnieszka Chrzanowska, Paulina Bisztyga, Angela Gaber, Kraków Reggae Band, Orkiestra Multiplayer Ensamble, Michał Łanuszka. Współpraca z takimi zespołami jak Legend of Kazimierz, Sokół Orchestra, SHA, Balkanscream i Frument Project pozwoliła mu na rozwijanie swoich zainteresowań muzyką etniczną z różnych stron świata. Zespoły te czerpią inspirację z twórczości żydów aszkenazyjskich, muzyki bałkańskiej, cygańskiej oraz polskich melodii ludowych.

Jasiek Kusek

Nauczyciel Amei

Multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, akompaniator. Miłośnik tradycyjnej muzyki country.

Biografia

Jan Kusek - Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Pianista jazzowy, a z zamiłowania basista i gitarzysta. Występował na licznych scenach polskich i europejskich. Laureat wielu nagród i wyróżnień dla najlepszego akompaniatora na festiwalach piosenki artystycznej, w tym na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku (dwukrotnie - 2009 i 2011) i Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2009). Kierownik muzyczny wielu koncertów i spektakli muzycznych na największych festiwalach w Polsce, (m.in. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, i in.) niejednekrotnie transmitowanych w ogólnopolskich rozgłośniach telewizyjnych i radiowych. Członek kadry akompaniatorskiej Ogólnopolskich Warsztatów Piosenki Artystycznej w Pęzinie. Koncertowo lub studyjnie współpracował m.in. z Markiem Bałatą, Piotrem Machalicą, Zbigniewem Wodeckim, Januszem Muniakiem, Anną Szałapak, Mariuszem Lubomskim, Katarzyną Groniec, Anną Sroką, Beatą Fudalej, Renatą Przemyk, Basią Stępniak-Wilk, Andrzejem Zaryckim, Romanem Kołakowskim, Joanną Słowińską, Zbigniewem Wegehauptem, Anną Serafińską, Elżbietą Adamiak, Rodziną Steczkowskich.

Mateusz Dudek

Nauczyciel Amei

akordeonista guzikowy, kompozytor, aranżer

Biografia

Mateusz Dudek - jeden z najbardziej wszechstronnych akordeonistów w kraju. Wieloletni pedagog, doktorant Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Krakowa. Laureat programu Narodowego Centrum Kultury ,,Młoda Polska 2018". Laureat ponad 50 nagród w konkursach akordeonowych w kraju i za granicą. Koncertował w większości sal w Polsce oraz w takich krajach jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Niemcy, Francja, Litwa, Słowacja, Węgry, Włochy, Słowenia i wiele innych. Jego gra łączy w sobie klasyczną precyzję i wirtuozerię z pasją do muzyki improwizowanej. Jego inspiracje są bardzo szerokie - począwszy od mistrzów muzyki klasycznej, poprzez Astora Piazzollę, po kunsztownych wykonawców muzyki jazzowej i folkowej. W swojej karierze współpracował z wybitnymi muzykami i występował w większości stacji telewizyjnych i radiowych (TVP 2, TVP Polonia, TVN, POLSAT, RMF FM itd.). Dzięki wieloletniemu doświadczeniu scenicznemu artysta posiada rzadką umiejętność ,,mówienia i przekazywania emocji poprzez muzykę", którą w atrakcyjny sposób przedstawi swoim podopiecznym. Dużą wartością jest to, iż Mateusz to muzyk czynnie koncertujący, co sprawi, że wiedza otrzymana od niego będzie bardzo praktyczna, a praca z nim pełna inspiracji. Chcesz nauczyć się gry na akordeonie guzikowym i poznać jego niesamowite możliwości? Potrafisz już coś grać, ale chcesz poprawić swoją technikę? Czy czujesz, że improwizacja to coś dla Ciebie? A może wolisz opierać się na zapisie nutowym? Chcesz się otworzyć i cieszyć muzyką graną na tym wspaniałym instrumencie? Jeśli odpowiedziałeś/aś chociaż jednym tak, to zapraszam Cię na zajęcia. Zagrajmy razem !